car2go Canada Ltd., подразделение на Daimler за Северна Америка, от утре започва нова кампания на споделяне на автомобили в Торонто. Организирана е голяма мрежа от автомобили smart fortwo с ниски нива на вредни емисии. Идеята е да се улесни мобилността в големия града, без това да е за сметка на екологията. Моделът умно съчетава съществуващия обществен транспорт, велосипедите и МПС-та, което си е огромно предимство в големия град гъсто населен град. Системата бе изпробвана и във Ванкувър, където работи изключително успешно.
От утре, събота, в Торонто ще бъдат осигурени 250 бройки от компактния smart fortwo. Участниците в този начин на придвижване, който вероятно ще стане все по-популярен в бъдеще, не са ангажирани с момента или мястото на връщането на автомобила. Те могат да се регистрират на Toronto.car2go.com. За определено време всички нови членове ще получат по 30 минути безплатно време за шофиране, а в момента еднократната такса е в размер на 35 долара. Срещу това те получават достъп до мрежата от компактни автомобили 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Схемата се различава от традиционното споделяне на коли или от услугата, предлагана от компаниите за автомобили под наем.
Членовете плащат само за времето, в което са използвали автомобилите, няма минимален срок, дори да става въпрос само за 10 минути, просто се качват в колата и шофират, без да трябва да я връщат на определено място и в конкретно време. Паркингът, горивото, поддържката и осигуровките са включени в цената и допълинтелни такси няма.
Участниците в програмата могат да намерят най-близкия car2go с помощта на приложение в смартфона си или на car2go.com, или като позвънят на специалния клиентски център. Не е необходимо да се правят резервации.
Звучи добре – просто слизаме от метрото, откриваме на паркинга необходимия автомобил и пътуваме с него. В края на пътуването си допираме картата си до специален четец на екрана, таксуваме се и оставяме колата. Непосредствено след това тя може да бъде ползвана от следщия участник в програмата.
Питаме се обаче доколко тази схема би била приложима на Балканите?
Все още няма коментари. Бъдете първите, които ще изразят мнението си!