Дарителската програма на „Мото-Пфое“ отличи „Спасяването на пеликана“

Общи 15 декември 2011 | Speed-Press.com A- A+ 8695 посещения | без коментари

За 14-и път „Мото-Пфое“ финансира проекти за опазване на природното многообразие и културно-историческата идентичност на страната ни. Наградите бяха връчени на победителите на 14 декември 2011 г. по време на официална церемония в Софийска градска художествена галерия.
През 2011 г. в програмата се включиха общо 68 проекта от цялата страна, разделени в две категории – опазване на околната среда (33 участници) и културно наследство (35 участници). По преценка на журито, освен националния победител, бяха определени и две поощрения.
Основна цел на Дарителската програма винаги е бил стремежът, освен финансово, тя да подкрепя с разгласа усилията на множество институции, колективи и индивиди да съхранят националната ни уникалност и идентичност.
Проектът на дирекцията на Природен парк „Персина“ – „Спасяването на Пеликана“, с автор Стела Божинова, е фаворит на журито в тазгодишното издание на дарителската програма. Къдроглавите пеликани са световно застрашен вид, ограничен у нас до около 120 двойки в резервата „Сребърна“. Възстановяването на Дунавските колонии е от особена важност за подобряване жизнеността на българската и балканската популация на вида. Целта на проекта е осигуряването на нови местообитания за гнездене на пеликаните по Дунавското поречие, каквито са възстановените блата на остров Персин. Министър Нона Караджова и председателят на журито д-р Петър Янков връчиха на Стела Божинова, директор на Природен парк „Персина“ голямата награда в размер на 12 000 лв., почетен плакет и диплом на дарителската програма.
Поощрителни награди получиха „Картография на изчезващата памет“ на Изследователски център по социални науки към СУ „Св. Климент Охридски”, с автори Невена Германова и Вероника Димитрова и проектът „Детската градина, семейството и празниците „Коледа“ и „Кукеровден“ – ЦДГ „Биляна“, Ямбол.
Целта на първия е запазване на рушащите се сгради и създаване на публично онлайн пространство за дискутиране на проблемите, свързани с опазването на културно-историческото наследство на Стара София. Проектът получи награда в размер на 5000 лв. и почетен плакет, връчени от Димо Николов, управител на „Мото-Пфое“ и Игор Чипев от Министерството на културата, който прочете поздравление от зам. министъра на културата арх. Георги Стоев.
Вторият е насочен към съхраняване и популяризиране сред децата на българските традиции, свързани със зимно-пролетните народни обичаи. Целта е изграждането на траен интерес към традициите и участие в двата празника на община Ямбол, както и изработката на автентични кукерски маски. Наградата в размер на 3000 лв. и почетен плакет бяха връчени на Митка Тодорова, главен учител в детската градина, от Ренета Петкова от Министерството на образованието и науката и Атанас Фурнаджиев, управител на „Мото-Пфое“.
За 15-годишната си история досега дарителската програмата има 907 представени проекта, от които 66 са наградени с общо 228 000 лв., включително тазгодишните участници. Следващото й издание ще бъде през 2012 г.

 

Снимки


 

 
 

Коментари

 

Все още няма коментари. Бъдете първите, които ще изразят мнението си!

 
(задължително)
(препоръчително)
или
Влез през Facebook
 

Благодарим Ви, че използвате кирилица за Вашите коментари. В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки, или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератор на сайта.
 

Като използвате този Уебсайт, Вие се съгласявате с употребата на бисквитки.
За повече информация, моля вижте нашата Политика за бисквитките.
Затвори
Вашата заявка се обработва, моля изчакайте Зарежда се, моля изчакайте