Себастиан Фетел победи и в Испания

Общи 22 май 2011 | Speed-Press.com A- A+ 9725 посещения | без коментари

Атанас Марков, специален пратеник на F1 Racing България, 22.05.2011/16:43

Световният шампион Себастина Фетел продължи доминацията си в шампионата и победи и в Гран при на Испания. Втори и трети завършиха пилотите на McLaren Хамилтън и Бътън. Четвърти остана Уебър, а пети остана лидерът на колоната в първата част на състезанието Алонсо, който на края дори бе затворен с обиколка. Победата на Фетел този път не дойде безпроблемно и пилотът на Red Bull трябваше доста да се потруди, за да постигне победата.

Старта премина без инциденти. Фернандо Алонсо се изстреля от 4-а позиция, успя да заеме най-добрата траектория във вътрешната страна на първи завой и поведе колоната. Големият губещ беше Дженсън Бътън, който се смъкна до 10-а позиция. Стартиралият първи Уебър бе изпреварен и от съотборника си Фетел. Зад него се залепи Луис Хамилтън. Четири обиколки след старта първите четирима в колоната поведоха битка за първата позиция и станахме свидетели на поредица от най-бързи обиколки. В 9-а обиколка започнаха смените и Пастор Малдонадо (Williams) бе първият пилот, посетил боксовете. Обиколка по-късно при механиците си влезе Себастиан Фетел. При излизането си попадна зад Маса и Бътън. Веднага след него влязоха и Алонсо и Уебър. В челото на колоната не настъпиха размествания, като единствено Уебър изостана минимално и изгуби позиция срещу Хамилтън. Дженсън Бътън остана на пистата цели 15 обиколки, но това не му донесе никакви ползи, защото губеше с по 2 сек. на обиколка.

Изненадата дойде в 19-а обиколка, когато Себастиан Фетел спря отново в бокса. Това освободи пистата пред Луис Хамилтън и той се залепи зад Фернандо Алонсо. Още в следващата обиколка испанеца и Уебър също посетиха механиците си. Двамата се върнаха обратно зад намиращият се вече на втора позиция Себастиан Фетел. Колоната поведе Хамилтън, който успя да натрупа малка преднина и даде сериозна заявка за победата. Луис посети бокса в 24-а обиколка и успя да се върне на пистата пред борещите се за позиция Алонсо и Уебър. В следващите обиколки Фетел и Хамилтън натрупаха преднина пред преследвачите си и се откъснаха в челото.

Третите смени започнаха в 30-а обиколка, когато Алонсо и Уебър влязоха едновремено в бокса и поставиха твърди гуми. Двамата едва не се удариха при връщането си на пистата, като Алонсо бе забавен леко от механиците си. Лидерите на колоната останаха на пистата, като Хамилтън успя да стопи преднината на Фетел до 1,2 сек. Световният шампион спря в бокса в 34-а обиколка, а Луис остана на пистата до следващият тур. Двамата запазиха позициите си и дебненето продължи. Междувременно Бътън догони Алонсо и Уебър и успя да изпревари лесно пилота на Red Bull. Само няколко завоя по-късно изпревари и испанеца и продължи похода си към челото на колоната. Само за две обиколки Бътън натрупа преднина от 5 сек.

Четвъртите смени започна Фернандо Алонсо. Пилотът на Ferrari посети бокса в 40-а обиколка и от бокса му бе съобщено, че ще трябва да запази гумите си до финала на състезанието. Испанецът бе застигнат и затворен с обиколка в края на надпреварата. Уебър и Фетел останаха на пистата 9 обиколки повече. Инженерът на Хамилтън му съобщи по радиото, че е нужно да остане още малко на пистата, за да има шанс за победата. Луис спря две обиколи по-късно и се върна втори на трасето.

15 обиколки преди финала Хейки Ковалайнен излетя от пистата и разби своя Lotus в предпазните огради. Хамилтън започна да преследва Фетел и двамата бяха възпрепятствани от непрекъснатият трафик. 10 обиколки преди финала двамата поведоха невероятна битка, като Луис буквално се залепи за гърба на Фетел, атакувайки го непрекъснато. Пет обиколки преди финала Фелипе Маса получи повреда в скоростната кутия и отпадна, след като се движеше на 10-а позиция.

Себастиан Фетел успя да удържи атаките на Луис Хамилтън и постигна най-сладката си победа от началото на годината.